Silhouette CAMEO Pro MK-II -leikkurin ominaisuudet:
– Silhouette CAMEO® kytketään tietokoneeseen (PC tai Mac) ja sitä käytetään Silhouette Studio -ohjelman kanssa (ladattavissa internetistä).
– Laitteen käyttöääni on erityisen hiljainen
- Tekniset ominaisuudet
1. Leikkuuvoima 300 g (työkalupaikka 1) ja jopa 5000 gr (työkalupaikka 2)
2. Mahdollisuus leikata jopa 3 mm paksuisia materiaaleja (erikseen myytävällä terällä). Sopivien materiaalien valikoima laaja, paperin, kartongin, silityskalvojen, tarravinyylin ja ohuen tekstiilin lisäksi mm. nahka, erilaiset kalvot ja vaahtolevyt (foam).
3. Laitteen maksimi leikkuunopeus 300 mm/s.
4. Automaattinen työkalun tunnistus. Ohjelman työkalulistaa ei tarvitse selata, sillä laite tunnistaa työkalun pienen magneetin avulla.
5. Mekaaninen resoluutio 0,00625 mm ja ohjelmoitava resoluutio 0,05 mm
6. Laite lukee rekisteröintimerkit (Registration Marks) jopa neljästä pisteestä ja myös kiiltävistä materiaaleista. Laite on siis Print&Cut -yhteensopiva. Laite on yhteensopiva myös Power Tool -työkalujen ja elektrostaattisen leikkuualustan kanssa.
7. Yhteys tietokoneeseen USB 2.0 (FULL-speed) ja/tai Bluetooth